• Year of birth: 1952

In March 2020 The National Assembly elected him to be Member of the Constitutional Court with effect from 15 April 2020.

He graduated in 1976 at the Faculty of Law of Eötvös Loránd University.

After graduation he started to work at the Central District Court of Pest and as a judge he primarily dealt with cases of classic property law, including right in rem, inheritance and contractual debates. In 1983-1984 he was the acting vice-president of the Budapest 18th and 19th District Court.

In 1989 he started to practice as an attorney-at-law, primarily representing companies.

From November 2010 to April 2020 he was the president of the Hungarian Competition Authority.